Our product range includes a wide range of polished round gun metal squares, for industrial, phosphor bronze bushes and gunmetal bronze bushes crusher toggle pin.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Gunmetal |
| Inner Diameter | Upto 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Diameter | 31-50 mm |
| Length | 51-100 mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Gold |
| Brand | Own Brand |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Nominal Size O.D. | 40 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Nominal Size I.D. | 12 mm |
| Packaging Type | box |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
Polished phosphor bronze bushes are high-performance components designed for smooth operation, superior wear resistance, and long-lasting durability in demanding mechanical and industrial applications. Made from premium phosphor bronze alloy, these bushes combine excellent strength, corrosion resistance, and low friction properties, making them ideal for rotating and sliding assemblies.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | Above 250 mm |
| Material | Gunmetal |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Diameter | 101-250 mm |
| Length | Above 500 mm |
| Material Grade | GUNMETAL |
| Shape | CYLINDRICAL |
| Surface Finish | SMOOTH |
| Weight | 80kg |
| Color | gold |
| Brand | MSK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mahalingam Muthumeenakshi (CEO)
M.S.K. Auto Products
60,LENIN STEET NEAR PERUMAL TEMPLE,,VILANKURUCHI SARAVANAMPATTY,,,Tamil Nadu, Vilankurichi
Coimbatore - 641035, Tamil Nadu, India